NEWSLETTER

Jesteś dzinnikarzem? Wybierz firmy z których chcesz
dostawać informacje prasową wprost na własną
skrzynke e-mail.
ZAPISZ SIĘ

WYSZUKAJ

Mundial 2018 a opłaty ZAiKS

2018-05-28 13:19:57

Publiczne odtwarzanie meczów to zawsze sprawdzony sposób na przyciągnięcie klientów. Nie ważne czy to Mistrzostwa Świata w siatkówce, piłce ręcznej czy nożnej. "Naszym" kibicujemy zawsze. Dla właścicieli lokali to idealna okazja do przyciągnięcia klientów. Niestety to również czas zysków dla inspektorów stacji udzielających licencji, ZAiKS-u oraz innych OZZ-ów.

Licencja na transmisję meczy

Na Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej Euro 2016 we Francji licencję zakupiła Telewizja Polsat za kwotę około 30-35 mln euro (informacja nieoficjalna). Według tej umowy zapłacić miał każdy właściciel telewizora, na który mecz oglądać będzie więcej niż 5 osób. Oglądanie meczu w biurze lub w domu przez więcej niż 5 osób wynosiło 183 zł za opłatę licencyjną.

W przypadku pubów, restauracji, klubów fitness, stawki były już znacznie wyższe. Lokal o wielkości do 50 m2 musiał zapłacić 1250 zł, a o wielkości 1000 m2 – 20 tys. zł brutto. Koszt licencji dla strefy kibica w dużym mieście wyceniono na 246 tys. zł.

Mundial a muzyka

Wielu z właścicieli żyje w przekonaniu, że płacenie licencji na publiczne pokazy transmisji sportowych jest równoznaczne z możliwością nadawania w swoim lokalu programów muzycznych i radiowych. Niestety, ale tak nie jest.- za publiczne odtwarzanie muzyki ZAiKS-owi STOART-owi czy ZPAV-owi należy się osobna opłata. Jeżeli zatem należymy do grona świadomych właścicieli, którzy po zakończonym meczu chcą zatrzymać u siebie klientów i odtworzyć popularne utwory muzyczne zachęcające do zabawy to albo czekają nas wysokie opłaty ZAiKS albo decyzja o odtworzeniu utworów i dzieł, które nie są objęte prawem autorskim chronionym przez ZAIKS

Szukając odpowiednich utworów bez opłat ZAiKS na Mundial 2018 do ogródka piwnego, pubu, restauracji czy kawiarni warto wybrać firmę, która posiada muzykę sprofilowaną pod klientów i wydarzenia, która będzie gwarancją przyciągnięcia do swojego lokalu wielu osób.

WSPÓŁPRACUJEMY z:

Zaufali nam: