NEWSLETTER

Jesteś dzinnikarzem? Wybierz firmy z których chcesz
dostawać informacje prasową wprost na własną
skrzynke e-mail.
ZAPISZ SIĘ

WYSZUKAJ

ZAiKS i opłaty - kamerzysta i muzyka na weselu

2018-04-23 10:44:09

Alkohol, jedzenie, muzyka, zdjęcia - wszystko na najwyższym poziomie. Aby było bezstresowo i bez niepotrzebnych kosztów przeżyć wesele trzeba pamiętać także o opłacie dla ZAiKS-u za publiczne odtwarzanie muzyki na weselu. O taką licencję może ubiegać się właściciel lokalu weselnego, Młoda Para lub w ich imieniu zespół czy też DJ weselny.

Czy powinniśmy płacić ZAiKS-owi za muzykę na weselu?

Odtwarzając muzykę na weselu wkraczamy w sferę prawa autorskiego. Nie upewniając się czy zatrudniony DJ lub orkiestra opłacają ZAiKS narażają się na dodatkowe koszta. Opłata ZAiKS nie jest wymagana tylko wtedy, kiedy wesele odbywa się w domu w kręgu rodzinnym.

W więkoszości przypadków to dom weselny lub restauracja dba o płatność za tantiemy. Teoretycznie obowiązkiem właściciela restauracji, hotelu czy pubu podpisanie jest umowy licencyjnej stałej z ZAiKS-em, jednak w wielu przypadkach coraz więcej lokali decyduje się na odtwarzanie muzyki na licencji CC bez opłat ZAiKS.
Państwo Młodzi wnoszą opłatę w przypadkach, kiedy lokal nie ma umowy z ZAiKS-em, w przypadku organizacji imprezy na prywatnej posesji lub w innym miejscu publicznym, jak sala gimnastyczna, czy też remiza strażacka.

Zarobkowe udostępnianie pomieszczeń w celu organizowania imprez z wykorzystaniem utworów objętych ochroną prawa, przeważnie poprzez ich wykonywanie lub odtwarzanie podczas wesel, jest wkroczeniem w autorskie prawa majątkowe opisane art.17 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U. Nr 80 z 2000 r. poz.904 , Dz.U. Nr 197 z 2002 r. poz. 1661, Dz.U. Nr 91 z 2004 r. poz. 869), wymaga uzyskania zezwolenia uprawnionych i nie wyczerpuje zwolnienia z art. 23 ustawy (użytek osobisty).”

 Organizacja imprezy a ZAiKS – kiedy płacimy?

Zespół weselny musi płacić ZAiKS-owi

Zespół weselny musi płacić ZAiKS-owi

Nieodpłatnie korzystamy z muzyki tylko w gronie osób będących w związku osobistym (pokrewieństwo, powinowactwo, bliscy przyjaciele) i kiedy nikt bezpośrednio ani pośrednio nie odnosi z tego korzystania żadnych korzyści. Odpłatne udostępnianie pomieszczeń lub całych lokali na organizację imprez lub płacenie za muzyków ma już pośredni związek zarobkowy, więc opłata ZAiKS musi być uiszczona (art. 23). Nawet ślub kościelny jest okazją do pośredniego lub bezpośredniego uzyskania korzyści majątkowych przez artystę (organista, skrzypek, orkiestra itd.) i nie jest zwolnione z obowiązku uzyskania zezwolenia na ich organizacje i zapłaty wynagrodzeń autorskich (art.31 ustawy).

Kto powinien płacić ZAiKS-owi za wesele?

Według zapisów ZAiKS-u za muzykę powinien zapłacić organizator wesela. Pytanie tylko kto nim jest – Państwo Młodzi czy właściciel sali weselnej? Na stronie ZAiKS-u możemy znaleźć sformułowanie

prowadzący działalność polegającą na udostępnianiu pomieszczeń lub organizowaniu w pełni imprez weselnych lub innych rodzinnych i okazjonalnych itp., podczas których wykorzystywana jest chroniona muzyka, zobowiązani są do zawarcia umowy licencyjnej na korzystanie z utworów muzycznych. Dom Weselny, restauracja prowadząc zawodowo działalność usługową dotyczącą organizacji wesel zobowiązana jest do zalegalizowania wszelkich aspektów świadczonej usługi”.

W praktyce to sale weselne powinny brać na siebie uiszczenie opłaty lub zawrzeć w umowie zapis zlecający zapłatę Parze Młodej. Wysokość opłaty możesz obliczyć na stronie ZAiKsu.

Muzyka bez ZAiKS dla kamerzystów weselnych

Wesele to jedna sprawa, a druga – jego uwiecznienie. Wśród naszych klientów znajduje się grono filmowców, którzy współpracę z nami rozpoczęli, kiedy dowiedzieli się jakie stawki proponuje im ZAiKS. Za wykorzystanie jednego utworu do wstawki lub animacji opłaty mogą wynieść nawet w okolicy 1000 zł. Współpraca z nami to nie tylko nieograniczone i oryginalne możliwości muzyczne. W końcu każdej Parze Młodej zależy na niesztampowym filmie bez oklepanej muzyki.
Czy to się opłaca? Jednorazowa opłata, jak i abonament chroni przez karami i wysokimi opłatami ZAiKS-u. Sprawa nie dotyczy się tylko wesel, ale także studniówek, bali sylwestrowych czy innych uroczystości rodzinnych. Jako profesjonalna firma z wieloletnim stażem posiadamy muzykę ze wszystkich gatunków, a nasi specjaliści od marketingu pomogą wybrać odpowiednie utwory jeśli wskażecie im do czego potrzebujecie naszych nagrań.

WSPÓŁPRACUJEMY z:

Zaufali nam: