NEWSLETTER

Jesteś dzinnikarzem? Wybierz firmy z których chcesz
dostawać informacje prasową wprost na własną
skrzynke e-mail.
ZAPISZ SIĘ

WYSZUKAJ

Muzyka do odtwarzania w autobusie - jak wybrać?

2018-03-28 10:49:19

Historię fryzjera z Wałbrzycha, który za brak opłat dla ZAiKS-u trafił do sądu  zna chyba cała Polska. Pdobnie zdziwił się właściciel firmy transportowej z Rzeszowa. Zastanawiał się, w jaki sposób umilić czas swoim pasażerom podczas podróży. Wpadł więc na pomysł odtwarzania muzyki w autobusach. Pomysł też jednak spalił na panewce, kiedy okazało się, jak wysokie opłaty ZAiKS-owi musiałby płacić.

Muzyka, pieniądze i ZAiKS w autobusie

Koszta okazały się być bajońskie. ZAiKS opłaty wyliczył na kwote 40 zł na miesiąc od busa i 70 zł od autobusu. Kiedy właściciel podliczył każdą kwotę to okazało się, że rok odtwarzania muzyki we wszystkich pojazdach kosztowałby go 60 tys. zł. Jednak to rozwiązanie było zupełnie nie opłacalne - wWiększość pojazdów w zimie stoi, jak również nie są one wykorzystywane przez całą dobę tylko parę godzin dziennie.

Jak wyliczane są stawki dla przewoźników?

Dobra muzyka w autobusie umili czas podróżującym

Dobra muzyka w autobusie umili czas podróżującym

ZAiKS liczy je na podstawie średniej liczby pojazdów wykorzystywanych w taborze rocznie. Na tej podstawie właściciel wyliczył sobie koszty odtwarzania muzyki w swoich autobusach. Organizacja deklaruje przy tym także, że każde podanie o wyliczenie stawki rozpatrywanie jest indywidualnie.

Wprawdzie mowa tutaj o ZAiKSie, ale warto pamiętać, że to składowa innych opłat. Za odtwarzanie muzyki płaci się nie płaci się tylko ZAiKS-owi, ale i innym OZZ-om. Właściciel firmy postanowił pójść w ślady fryzjera i odnaleźć tańsze i jakościowo lepsze rozwiązanie, które coraz częściej spotykanie jest nie tylko u przewoźników – skorzystał z odtwarzania muzyki niezależnej od ZAiKS. Teraz właściciel płaci  mniejszą stawkę i nie jest tak zestresowany, że może wkroczyć na drogę sądową.

ZAiKS o konkurencji

ZAiKS twierdzi, że każdy kto w swojej firmie lub lokalu odtwarza muzykę bez licencji to z powodu m.in. monotonii muzycznej wraca do repertuaru chronionego. Konkurencji więc się nie boi. Czy jednak ma podstawy do takiego myślenia? Możliwe, że faktycznie od firm, które nie oferują bogatej playlisty a muzykę mają monotonną odchodzą firmy. Po wzroście ilości klientów APR Media ciężko to potwierdzić. Z naszego doświadczenia wynika jednak, że przy stałym odświeżaniu playlisty, rozmowie z klientem o jego potrzebach i dobrej usłudze za jeszcze lepszą cenę klienci do ZAiKS-u nie wracają. Idealne - tanie i dobre - rozwiązanie odtwarzania muzyki bez opłat ZAiKS do odtwarzania w autobusach jest na pewno na wyciągnięcie ręki.

WSPÓŁPRACUJEMY z:

Zaufali nam: